Duyurular

Okuyamayan Küçük Kedi

Ele Alınan Sorunlar                 :           Özgüven, Anlaşılmamak

Uygulanabilecek Yaş Grubu  :           6-12

Eski günlerden birinde, küçük ama çok güzel bir evde mutluluk içinde yaşayan bir kedi ailesi varmış.

Küçük kedi, annesi, babası ve kardeşleriyle birlikte çok güzel günler geçiriyor, zaman zaman kardeşleriyle oyunlar oynuyor, geceleri bütün aile aynı masada güzel yemekler yiyor, sohbetler ediyor ve gülüp eğleniyorlarmış.

Küçük kedinin en sevdiği şey, geceleri yatağına uzanıp hayaller kurmakmış. Öyle güzel ve renkli hayaller kurarmış ki; bazen kendisi bile kurduğu hayallerin gerçek olduğuna inanırmış.

En büyük eğlenceleri de, akşam yemeklerinden sonra sobanın başında oturup birbirlerine hikâyeler okumakmış.

Fakat hikâye okuma sırası küçük kediye geldiğinde, küçük kedi kitaptaki harflerin sanki hareketlenerek kitap içinde gezindiğini zannediyormuş. Gözleriyle harfleri yakalamaya çalıştıkça harfler kitabın içinde daha da hareketli oluyor ve kovaladıkça harfler daha hızlı ondan kaçıyormuş.

Herkes sıraları gelip kitaptaki hikâyelerini okumasına rağmen küçük kedi bunu bir türlü yapamıyormuş.

Bu durum aile içinde de merak konusu olmuş, anne babası onun hala okuyamamasını eleştirmeye, hatta onu tembellikle suçlamaya, kardeşleri bu durumla dalga geçmeye başlamış.

Küçük kedi bu duruma artık çok üzülüyormuş. Geceleri herkes yattıktan sonra gizlice kitabını alıyor ve okumaya çalışsa da her seferinde kelimeler uçuşmaya başlıyor, biraz önce okuduğu şeyleri unuttuğundan tekrar başa dönüyor ve her şeyi tekrar okumaya çalışıyormuş.

Artık o da kendisinin beceriksiz, tembel biri olduğuna inanmaya başlamış. Öyle ya; bütün kardeşleri başarıyorken o bir türlü kitabı okuyamıyormuş. Geceleri yatağında ağlıyor ve kitap okurken kelimelerin hareketsiz kalması, bu durumun düzelmesi için Allah’a dualar ediyormuş.

Yine böyle gecelerden birinde rüyasına ak sakallı, nur yüzlü, ışıklar saçan Akça Dede girmiş ve o küçük kedinin bu durumuna çok üzülüyormuş. Akça Dede rüyasında küçük kediye gülümseyerek;

  • Merhaba küçük kedi demiş. Görüyorum ki çok üzgünsün, nedenini öğrenebilir miyim?
  • “Merhaba” demiş küçük kedi…”Evdeki herkes okuyabiliyor ama ben hala okuyamıyorum. Annem, babam benim tembel olduğumu zannediyorlar. Kardeşlerim ise benimle dalga geçiyorlar. Oysa ben aptal ya da tembel değilim, sadece onlar gibi okuyamıyorum.” demiş.
  • Senin bu duruma çok üzüldüğünü görebiliyorum ama her insan farklı yeteneklerle doğar. Kimimiz iyi bir koşucu oluruz kimimiz çok iyi zıplarız, kimimiz iyi kitap okuruz kimimiz ise o kitaplara konu olan hayalleri kurarız. Sen iyi okuyamasan da şu ana kadar gördüğüm en iyi hayalleri kuruyorsun. Belki bir sonraki aile buluşmasında kendi hayallerinden oluşturduğun hikayenin anlatırsın ailene… Eminim çok seveceklerdir.

Bu fikir küçük kedinin çok hoşuna gitmiş. Öyle ya okuyamasa da hayalini kurabileceğini biliyormuş.

“Çok teşekkür ederim Akça Dede”  demiş ve ilk aile buluşmasında anlatacağı hayalini kurmak üzere gözlerini kapatıp, tatlı bir uykuya dalmış.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com