Duyurular

Anne Babalar İçin İpuçları

1. İpucu “Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin.”

Çocuğunuzun ayrı bir birey olduğunu kabul edin. Zaman zaman davranışlarıyla size meydan okuyor gibi gözükse de, bu onun gelişimi için gereklidir. Sabırlı olun ve onu desteklemeye devam edin.

2. İpucu “Olayları anlatırken sebep ve sonuçlarıyla ilgili bilgilendirin.”

Çocuğun yeni karşılaştığı durumlarda ya da hatalı bir davranış sergilediğinde ona olayın ya da davranışının sebep ve olası sonuçları hakkında bilgi verin. Bunu yaparken gelecekle ilgili korkutucu ya da çocuğu endişeye sevk edebilecek sözlerden kaçının.

3. İpucu “Çocuğa kendi davranışlarıyla ilgili ne tür beklenti içinde olduğunuzu açık ve net bir şekilde anlatınız.”

Çocuklarınıza pek çok şeyi tekrar tekrar anlatmanız gerekebilir. Anlatacağınız konu hakkında olabildiğince açık ve sonuçları için pozitif cümleler kullanın. Cümleleriniz olabildiğince kısa ve anlaşılır olsun. Okul öncesindeki bir çocuğa “vurma” dediğinizde büyük bir ihtimalle “neden?” diye düşünecek ve sonucunu merak ettiği için yapma dediğiniz bir şeyi yapmak için motive olacaktır. Oysa “Vurursan canın acır.” yeterince açık bir cümledir.

4. İpucu “Kurallarınızda tutarlı olun.”

Çocuğunuza bir kural koyduğunuzda şartlar ne kadar değişirse değişsin koyduğunuz kuralın arkasında olun. Normal şartlarda 30 dakika televizyon seyretmesine müsaade ettiğiniz bir çocuğu, misafiriniz geldiğinde sizi rahatsız etmesin diye süre kısıtlaması olmaksızın televizyonun karşısına oturtursanız inandırıcılığınızı yitirirsiniz. 

5. İpucu “Çocuğunuzun oyuncaktan çok oyuncuya ihtiyacı olduğunu unutmayın.”

Çocuklarınızla birlikte vakit geçirmenin en güzel aracı oyundur. Çocuklar pek çok kavramı oyun yoluyla öğrenirler. Bu nedenle onunla oyun zamanları anne baba olarak onun eğitimi için mutlaka ayırmanız gereken bir zamandır. Bir dükkandan oyuncak alarak “al oyna” demek sadece kısıtlı bir zaman için onu oyalamaktan başka bir işe yaramaz. Oyuncaklar oyunun materyalidir, asıl mesele oynayacak oyuncu bulmaktır.

6. İpucu “Masallar hiç ummadığınız kapıları ardına kadar açar.”

Masallar çocukların masal içinde geçen kahramanlarla kendilerini özdeşleştirmesine yaradığı gibi kullanılan meteforlar davranışlarını şekillendirmede yardımcı olur. Her akşam bir masalla uyuyan çocuk sabahları hayal gücünün sonsuz gücüyle uyanır. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com