Duyurular

Doğru Anahtarı Bulmak

Ele Alınan Sorunlar              :           Cinsel Taciz

Uygulanabilecek Yaş Grubu :           6-16

Bir zamanlar oyun oynamayı ve gülmeyi çok seven Ayşe adında güzel mi güzel bir kız varmış. Ayşe çoğu zaman çok mutlu bir hayat sürermiş, ta ki evlerinin bodrumuna gidene dek… Bodrum çok karanlık ve ürkütücü bir yermiş.

Bir gün Ayşe, bodrumdayken mutluluğunun yok olmasına neden olan bir şey olmuş. Bu olaydan sonra Ayşe çok ağlamaya, uykusunda kâbuslar görmeye ve uyku problemi çekmeye başlamış. Çünkü belki de bodrumdayken küçük kızların henüz görmeye hazır olmadığı şeyler görmüş.

Ayşe bodrumda gördüğü şeylerin bir sır olarak kalması gerektiğine inanıyormuş. Bu nedenle de bodrumdan çıktıktan sonra orada gördüğü şeylerden kimseye bahsetmemiş.

Fakat o günden sonra Ayşe’nin davranışlarında bir takım değişiklikler olmaya başlamış. Artık yaşından daha büyük davranıyor, eskisine göre daha çok öfkeleniyor, daha çok korkuyormuş. Hatta eskisine göre çok daha mutsuz ve neşesizmiş.

Bir gün Ayşe tekrar bodrumdan çıkarken merdivenin sonunda pek çok kapının olduğunu hayal etmiş. Bodruma inilmesini veya oradan çıkılmasını imkânsız hale sokmak için her geçtiği kapıyı kilitlemeye başlamış. Bütün kapıları kilitlemiş çünkü bodrumdan çok korkuyor, kendini çok üzgün hissediyor ve bu duygularını nasıl ve kime anlatabileceğini bilmiyormuş. Eğer birine anlatırsa bundan dolayı onu suçlayacaklarından da korkuyormuş.

Ayşe bütün kapıları kilitlemiş olsa da kendini üzgün ve öfkeli hissetmeye devam ediyormuş. Neler olduğunu anlamak için kilitlediği kapıları tekrar kontrol etmiş ve onların hala kilitli olduğundan emin olmak istemiş. Bütün kapılar kilitliymiş ama Ayşe bu kapıları tekrar açacak anahtarın kendisinde olmadığını düşünüyormuş.

Bir gece uyurken, rüyasında anahtarı nerede bulacağını ve bu anahtarların kapıları nasıl açtığını görmüş.

Ayşe sabah uyandığında gördüğü rüyayı hatırlamış. Rüyasında gördüğü yolları takip ederek anahtarları bulmuş ve bodruma giden yoldaki bütün kilitli kapıları tek tek açmaya başlamış. Her kapıyı açtığında kendini neden bu kadar üzgün ve öfkeli olduğunu daha iyi anlıyormuş.

Bodrumda neler olduğunu, bilmesi gereken kişilere anlatabilmek için ihtiyacı olan kelimeleri bulmuş ve anlattıkça daha da rahatladığını hissetmiş.

Ayşe artık, ne zaman üzgün olsa, korksa ya da öfkelense, duygularını açıklamasına yardımcı olacak anahtarları kullanmış ve bu anahtarları yaşamı boyunca yanından ayırmamış.

 

Aşağıda belirtilen kaynakçadan alınarak Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu tarafından revize edilmiştir.

Kaynakça: DAVİS, Nancy, Çocuklar İçin İyileştirici Hikayeler, Çeviren:Nurdan Cihanşümül Maral, Derleyen:Hayal Demirci,s.37, 2013

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com