Duyurular

Tek Boynuzlu Beyaz Geyikler

Ele Alınan Sorunlar : Bağlanma
Uygulanabilecek Yaş Grubu : 6-18, Yetişkin
Uzak diyarlardaki, ıssız, sık ağaçlarla dolu, çok güzel bir ormanda tek boynuzlu beyaz geyikler yaşarmış. Bu ormanda bütün geyikler barış içindeymiş ve çok sevdikleri Reyhan ağacının sarı meyveleriyle beslenip, berrak sularından içerlermiş. Ormanda zaman zaman açan inci beyazı Bilge çiçeklerini seyretmeye ise doyum olmazmış. Ancak Bilge çiçekleri sadece Tek Boynuzlu Beyaz bir Geyik huzura kavuştuğunda açarmış.
Reyhan ağacıyla Tek Boynuzlu Beyaz Geyikler arasında ilahi bir ilişki varmış. Bütün yıl boyunca yaprakları yemyeşil ve dalları meyve dolu olan reyhan ağaçları onları besler onlarda yere düşen tohumlarına basıp toprağa gömerek yeni Reyhan ağaçlarının çıkmasını sağlarlarmış. Fakat Reyhan ağacı tohumları yusyuvarlak olduğundan üstüne bir kez basıldığında toprağa gömülmez ve ancak üstüne bir kez daha basıldığında yeterli derinliğe gömülürmüş.
Her genç üye anne babasının ayak izlerini takip edermiş çünkü bu sık ormanda güvenle yol almanın en iyi yolu buymuş. Bu nedenle, Tek Boynuzlu Beyaz Geyik Ailesi Reyhan ağacının altına gelip karnını doyurduktan sonra aile büyükleri tohumların üstüne basar, arkadan gelen ve onların ayak izini takip eden ailenin genç üyeleri de tohumların üzerine bir kez daha basarak yeni Reyhan ağacı tohumlarının yeşerebilecekleri derinliğe gömülmesini sağlarmış.
Günlerden bir gün Tek Boynuzlu Beyaz Geyik ailesinin çocuklarından bir tanesi ailesinin ayak izlerini takip etmeyi bırakmış ve farklı ayak izleri bırakarak ormanın içlerine doğru yönelmiş. Ailesi onun yokluğunu fark edince bu sık ormanda kaybolacağından çok korkmuşlar ama göz ucuyla onu takip etmeye devam etmişler. Arada sırada ayak seslerini de duyabildikleri için onun sağlıklı ve güvende olduğundan da emin oluyorlarmış. Üstelik bir gün arkasında başka gölgelerin olduğunu da fark etmişler.
Yine de onu çok özlüyorlarmış ve her akşam, giderken bıraktığı ayak izlerini takip edip geri gelmesini bekliyorlarmış. Fakat eğer bunu yaparsa ailesinin toprağa özenle gömdüğü Reyhan ağacı tohumlarına tekrar basmak zorunda kalacak, tohumları bir daha yeşermeyecek kadar derine gömecek, böylece Reyhan fidanları olgunlaşmayacağından hepsi aç kalacaktır.
Üstelik artık onu görmekte zorlanmaya, sesini daha az duymaya başlamışlardır. Ayaklarındaki derman da tohumları toprağa ekmeye artık yetmemektedir.
Bir gün baba/anne Tek Boynuzlu Beyaz Geyik ormanda dolaşırken tanıdık bir silüet gözüne çarpmış. Bu ilk gençlik yıllarında babasının ardından üstüne bastığı tohumdan filizlenen Reyhan ağacıymış. Daha da dikkatle baktığında çocuğunun yeni ailesiyle onun altında beslendiğini görmüş. Çocuğunun ağacın altından ayrılırken güçlü adımlarla toprağa bastığını ve ardından yağız bir gencin babasının ayak izlerini takip ettiğini görünce bir damla yaş süzülmüş gözlerinden…
Gözyaşı toprağa kavuştuğunda inci beyazı bir Bilge çiçeği göstermiş kendini, aniden ve huzurla….

 

Her türlü hakkı Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu’na aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com