Duyurular

Çınar Ağacı

Ele Alınan Sorunlar              :           Encopresis

Uygulanabilecek Yaş Grubu :           6-12

Uzak diyarlardan birinde, şırıl şırıl akan nehirlerin olduğu, güneşin sımsıcak ısıttığı, koskocaman bir ormanda, mutluluk içinde yaşayan ağaçlar varmış. Bahar ayları geldiğinde ormandaki bütün ağaçların üzeri taptaze yapraklarla dolar, bütün yaz aylarını bu rengarenk yapraklarla örtülü geçirirler ve sonra sonbahar geldiğinde yaprakları kahverengiye döner ve onları toprağa bırakırlarmış. Küçük çınar ağacı bu ormanın içinde ailesiyle yaşarmış ve toprağa köklerini saldığı ilk günden beri; tıpkı çevresini saran o büyük ağaçlar gibi olmak istermiş. O da tıpkı büyük ağaçlar gibi baharda yeni yapraklarına kavuşuyormuş ama sonbaharda bir türlü yapraklarını toprağa bırakmak istemiyormuş. Yapraklarının hep onunla kalmasını istiyor ve kimsenin dediğine kulak asmıyormuş.

Gel zaman git zaman yine mevsim değişmiş, havalar soğumuş ve her geçen gün daha da soğumaya devam etmiş.

Ormandaki bütün büyük ağaçlar, havalar soğuduğunda yapraklarını dökmesi gerektiğini bildiğinden tek tek bütün yapraklarını dökmeye başlamışlar. Fakat küçük çınar ağacı direniyor ve yapraklarını yine de dökmüyormuş. Ona yapraklarını dökmesini söyleyen büyük ağaçlara;

  • Hayır, ben asla yapraklarımı dökmeyeceğim, onlar benim yapraklarım diyormuş.

Gel zaman git zaman havaların daha da soğuduğu bir gün, ormana rüzgar gelmiş.

  • Vuuuuu, vuuuuu, vuuuuuuuuu

…diye bir yandan ormandaki ağaçların arasında dolaşıyor, bir yandan da ağaçların dalları arasına girip, yapraklarına vurarak, onların yapraklarını dökmesine yardımcı oluyormuş. Tam bu sırada küçük çınar ağacının hala hiç yaprak dökmediğini fark ederek gülmeye başlamış.

  • Hahahahaha….

Küçük çınar ağacı merakla sormuş;

  • Hey, neden bana gülüyorsun?
  • Nasıl gülmeyeyim demiş Rüzgar. Koca ormanda üstünde yaprakları olan tek ağaç sensin..

Küçük çınar ağacı;

  • Evet, çünkü ben de ormandaki büyük ağaçlar gibi çok büyümek ve onlar gibi kocaman olmak istiyorum. demiş.

Rüzgar gülmeye devam edip;

  • “Ama yapraklarını tutarsan büyüyemezsin ki! Yapraklarını bırakmazsan baharda yeni gelen yapraklarına nasıl yer bulacaksın? Dallarında onları koyacak hiç yer bulamayacaksın. Eski yapraklarını bırakmadığın için yeni yaprakların da olmayacak.”
  • “Bu gerçekten doğru mu?” demiş küçük çınar ağacı.
  • “Elbette” demiş rüzgar…”Bütün ağaçların baharda yeni yaprakları olur, bu yapraklar yazın daha da gelişir, büyürler. Sonra sonbahar gelir ve yapraklar renk değiştirerek toprağa dökülür. Yaprakları dökülen ağaçlarda baharda yeni yapraklar yapabilmek ve daha da güçlenmek için bütün kış kış uykusuna yatarlar.”
  • “Daha önce hiç böyle düşünmemiştim. Ben de baharda yeni, yapraklarım olsun istiyorum” demiş küçük çınar ağacı.

O günden sonra küçük çınar ağacı rüzgarın yaprakları üzerinde dolaşarak onları toprağa bırakmasına izin vermiş ve baharda yeni yapraklarla uyanmak üzere derin bir uykuya dalmış.

 

Aşağıda belirtilen kaynakçadan alınarak Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu tarafından revize edilmiştir.

Kaynakça: DAVİS, Nancy, Çocuklar İçin İyileştirici Hikayeler, Çeviren:Nurdan Cihanşümül Maral, Derleyen:Hayal Demirci,s.222, 2013

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com