Duyurular

Aslan Ailesi

Ele Alınan Sorunlar              :           Boşanma

Uygulanabilecek Yaş Grubu :           6-12

Bir zamanlar, uzak diyarlardaki bir ormanda bir anne, bir baba ve bir de çocuk aslandan oluşan aslan ailesi yaşarmış.

Sen hiç orman gördün mü? Aslanları biliyor musun?

(Kuklalardan ve figürlerden faydalanılabilir.)

Aslan ailesi uzun süredir bu uçsuz bucaksız ormanda çok mutlu bir şekilde yaşarmış.

Fakat bir gün baba aslan çok şiddetli bir şekilde kükremeye başlamış. Anne aslan baba aslanın bu kükremelerine bazen sessiz kalıyor, bazen de o da kükreyerek cevap ona cevap veriyormuş. Yavru aslan bu durumdan dolayı kendini çok kötü hissediyor, çoğu zaman odasına gidip anne ve babasının kükremelerini duymamak için yatağına girip, kafasını yorganının altına sokuyormuş.

Gerçi baba aslan ve anne aslan bazen kavga etse de bazen de çok mutlu görünüyorlarmış. Yavru aslanın günleri artık böyle geçmeye başlamış ve her gün babası ve annesinin neden böyle davrandığını düşünmeye başlamış.

Bir gün yavru aslan okuldan eve döndüğünde, babasının evde olmadığını görmüş ve annesi ona babasının artık onlarla yaşamayacağını söylemiş.

Yavru aslan bunu duyduğunda babasını bir daha göremeyeceğini düşünmüş ve çok üzülmüş.

Evde artık babasının sesini duyamamak ve ihtiyacı olduğunda onu bulamamak onu daha da çok üzüyormuş.

Annesi ona bazen babası hakkında kötü şeyler söylüyor, babasıyla olduğunda da aynısını baba yapıyor ve annesiyle ilgili kötü şeyler söylüyormuş.

Böyle olunca, kendini daha kötü hissetmeye başlamış ve kendi durumunu görmeyen anne-babasına, tıpkı onların birbirlerine yaptığı gibi kükremeye başlamış. Her geçen gün daha kızgın ve hırçın oluyormuş.

Yine böyle günlerden birinde, o kadar çok kızgınmış ki; tek başına ormanda dolaşmaya başlamış. Tam bu anda bir ağacın tepesinde oturmuş ona bakan “Bilge Baykuş”u görmüş. Bilge Baykuş onun çok üzgün olduğunu fark etmiş. Bilge Baykuş:

  • Merhaba… Bana ormanda Bilge Baykuş derler. Seni buralarda ilk defa görüyorum. Görüyorum ki; yalnızsın. Eğer istersen arkadaş olabilir, konuşabiliriz. demiş.

Yavru aslan gerçekten çok üzgün görünüyormuş. Kafasını karıştıran, onu üzen bu durumu paylaşmaya, birisine anlatmaya gerçekten ihtiyacı varmış. Bu nedenle “Bilge Baykuş”un teklifini kabul edip, ona evde olan biten her şeyi anlatmış.

Bilge Baykuş dikkatle yavru aslanı dinlemiş ve…

  • Bazen anne ve baba aslanlar, birbirlerine çok kükremeye başlarlar ve bu durumdan kendileri de çok rahatsız olduklarından artık birlikte yaşamak, birlikte uyumak istemezler. Kendilerine göre çok büyük problemleri vardır ve bunları çözememektedirler. Aslında kendileri de bu duruma çok üzülürler ama sürekli kükreyerek konuştuklarından birbirlerine karşı üzücü şeyler söyleyebilirler. Bu da var olan problemlerin daha da artmasına sebep olur. Bir süre sonra da birbirlerine daha fazla kükreyip, birbirlerini daha fazla üzmemek için bir arada olmamaya karar verirler.

Yavru aslan, Bilge Baykuş’u dikkatlice dinliyormuş. Ona hak verdiğini gösterip başını sallıyormuş. Yavru aslan;

  • Çok büyükler, çok bağırıyorlar ve pençelerini birbirlerine gösteriyorlar. Birbirlerine zarar vereceklerinden korkuyorum. Sanırım aynı evde yaşamazlarsa, birbirlerini görmeyecekler ve bu kavgalar da olmayacak. demiş.

Yavru aslanın bu akıllıca sözü Bilge Baykuş’un çok hoşuna gitmiş.

  • Sen de en az benim kadar bilge bir yavru aslansın… Hem anne baban aynı evde yaşamasalar da senin annen baban olmaya devam edecekler, onlar eskisi kadar sık görüşmese de, sen ikisiyle de görüşmeye aynı şekilde devam edeceksin. Sana olan sevgileri hiç eksilmeyecek. Üstelik hem annenin evinde hem babanın evinde sana ait bir odan, değişik değişik oyuncakların olacak, düşünsene, müthiş değil mi?

Yavru aslan;

  • Gerçekten öyle… Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum. demiş.

Bilge Baykuş;

  • Peki şimdi ne yapacaksın?

Yavru aslan;

  • Sanırım önce tüylerimi yıkayıp, tarayacağım ve okuluma gitmek için hazırlık yapacağım.

Bilge Baykuş;

  • İşte bu gerçekten çok iyi bir fikir… demiş.

Yavru aslan;

  • Sanırım sen bu ulu ağacın tepesinde oturduğun için herkesi tepeden görüyorsun ve onların evlerinde neyin iyi neyin kötü gittiğini anlayabiliyorsun. Bunun içinde bilgece tavsiyelerde bulunabiliyorsun. Bana da yardım ettiğin için çok teşekkür ederim. Şimdi eve gidip annem ve babamla nasıl vakit geçireceğimle ilgili bir program yapmak istiyorum. demiş.

Yavru aslan, mutlu bir şekilde evinin yolunu tutarken, Bilge Baykuş onun arkasından el sallıyormuş.

Yavru aslan evine vardığında, anne-babasının onun yokluğunda çok endişelendiklerini ve birlikte onu aramaya çıktıklarını öğrenmiş. Onu gören anne babası sevgiyle ona sarılmışlar.

Baba Aslan biraz daha çocuğuyla vakit geçirdikten sonra kendi evine doğru yola çıkmış ve yavru aslan da annesine sarılıp ona el sallayarak;

Yarın görüşmek üzere baba, beni aramayı unutma diye bağırmış.

Reyhana Saadet’in Oyun Terapisi Eğitimi notlarından Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu tarafından uyarlanmıştır. 

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

designed by Elma Web Tasarım Stüdyosu | Tüm Hakları Saklıdır. ©2020 hakanemanetoglu.com